WALDKONZERT W FILHARMONII

Pogoda spłatała figla organizatorom kolejnego koncertu w ramach Royal Opera Festival. Piątkowy „Waldkonzert” zaplanowano w ogrodzie Konsulatu Generalnego Austrii. Alerty straszące groźnymi burzami, wiatrami etc. spowodowały przeniesienie imprezy do filharmonicznej sali. Tymczasem wieczór był spokojny i pogodny. I wychodząc z koncertu mogliśmy sobie tylko wyobrażać jak piękny nastrój panowałby w konsularnym ogrodzie gdyby prezentowana muzyka rozbrzmiewała pod wieczornym niebem. Ale i w filharmonicznej sali było pięknie, głównie za sprawą odpowiednio dobranego repertuaru i prezentującej go orkiestry pod dyrekcją włoskiego maestra Enrica Fagone.
Słuchaliśmy mało znanych utworów Franza Schuberta, Daniela Aubera i Gioacchina Rossiniego. „Uwertura w stylu włoskim” i aria z singspielu „Bracia bliźniacy” Schuberta ujmowały wdziękiem i melodyjnością, choć w zestawieniu z Rossiniowską Uwerturą do „Tankreda” i arią z II aktu tejże opery dowiodły, że genialnemu kompozytorowi brakowało nerwu scenicznego.
Solistką w obu wspomnianych ariach była japońska śpiewaczka Yo Otahara władająca z dużą muzykalnością sopranem o pięknej barwie. Drugim solistą wieczoru był turecki tenor Mert Süngü. W jego interpretacji słuchaliśmy dramatycznej arii z „Jeziora wieszczek” Aubera i arii z opery „Otello” Rossiniego. I tu mogliśmy cieszyć się ciekawą interpretacją i ładną barwą głosu przede wszystkim w średnicy. Wysokie dźwięki wyraźnie sprawiały artyście kłopot. Oboje nie czuli się też pewnie w rossiniowskich koloraturach, co było odczuwalne tym bardziej, że wciąż mieliśmy w uszach perfekcję interpretatorów „Włoszki w Algierze” sprzed tygodnia.
Pięknie zabrzmiała Uwertura do „Otella” w wykonaniu orkiestry. A prawdziwym popisem dyrygenta i krakowskich filharmoników stała się VI Symfonia C-dur („Mała”) Schuberta. W muzyce symfonicznej Franzowi nie brakowało ani dramatyzmu, ani muzycznego dowcipu, ani wdzięku. Nic więc dziwnego, że rzęsistych braw nie zabrakło.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*