O autorce

Anna Woźniakowska – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, teoretyk muzyki, krytyk muzyczny, prelegent i publicysta, wieloletni kierownik redakcji Muzycznej Rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie. Przez wiele lat współpracowała z „Dziennikiem Polskim”. Była współzałożycielem i redaktorem „Miesiąca w Krakowie” – miesięcznika informacyjno-publicystycznego poświęconego kulturze i nauce Krakowa. Wrażeniami z koncertów dzieliła się z czytelnikami na portalu www.Polskamuza.eu. Obecnie publikuje w „Ruchu Muzycznym”, w miesięczniku „Kraków”, w „Nowych Książkach”.

Jest autorem szeregu haseł w „Encyklopedii Muzycznej” PWM i „Encyklopedii Krakowa” PWN. Opracowała kilka wydawnictw jubileuszowych (m.in. Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie i Capelli Cracoviensis). Jest autorem książek: „Maestra. Jadwigi Romańskiej życie w sztuce” (Kraków, 1998), „Czy Kraków zasługuje na operę?” (Kraków, 2000), „Tadeusz Żmudziński. Pianista i nauczyciel” (Kraków, 2002), „60 lat Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie” (Kraków, 2004), „Trzeba umieć marzyć. Rozmowy z Markiem Stachowskim” (Kraków, 2005). „Rzeki płyną różnymi korytami. Rozmowy z Adamem Walacińskim” (Kraków, 2008), „Kraków zasługuje na operę” (Kraków, 2014), „Od Heleny Łazarskiej do Małgorzaty Walewskiej” (Nowy Sącz 2017), „70 lat Filharmonii Krakowskiej” (2020). Jest też współautorką albumu „Dla Ciebie śpiewam” na jubileusz 50-lecia Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy (Krynica -Zdrój 2016).

Wyróżniona m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP, brązowym medalem Gloria Artis, Złotym Laurem za mistrzostwo w sztuce krzewienia wiedzy o muzyce i życiu muzycznym Krakowa, odznaką Honoris Gratia przyznawaną przez prezydenta Krakowa osobom zasłużonym dla Miasta, i nagrodą VOX Opera przyznawaną przez Operę Krakowską.