HARMONIA POKOLEŃ

Sobotni koncert w cyklu „Harmonia pokoleń” miał wymiar szczególny. Ideą cyklu jest współdziałanie Krakowskiej Młodej Filharmonii czyli orkiestry Zespołu Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie – Nowej Hucie z artystami dojrzałymi, dobrze obecnymi na koncertowych estradach. Tak też było w sobotę. Ale ta współpraca różnych pokoleń w sobotę miała jeszcze dodatkową postać. Oto z młodą orkiestrą wystąpiło dwoje skrzypków związanych z Akademią Muzyczną im. K. Pendereckiego w Krakowie: prof. dr hab. Roman Reiner i prof. Oriana Masternak, która niegdyś studia w krakowskiej muzycznej uczelni odbyła właśnie w klasie prof. Reinera. W sobotę razem muzykowali w Koncercie skrzypcowym d-moll na dwoje skrzypiec BWV 1043 Johanna Sebastiana Bacha. Ten wieczór był bowiem w całości poświęcony Bachowi.
Wieczór, który z batutą prowadził Tomasz Chmiel, rozpoczęła słynna Aria z Suity d-moll BWV 1068 w opracowaniu na skrzypce solo i zespół smyczkowy. To solo grał Roman Reiner. On też był solistą w Koncercie skrzypcowym a-moll BWV 1041. Grał stylowo, z dużą dbałością o każdy muzyczny szczegół. I chociaż dźwięk jego skrzypiec nie miał już tej siły co niegdyś (artysta ma 70 lat, co dla skrzypka jest już wyzwaniem), dla młodych muzyków kontakt z jego sztuką był niewątpliwie inspirujący.
Oriana Masternak z młodą orkiestrą grała Bachowski Koncert E-dur BWV 1042. Artystka jest znaną i cenioną kameralistką, nic więc dziwnego że jej współpraca z dyrygentem i zespołem godna była podziwu. Podobnie interpretacja wspomnianego Koncertu d-moll na dwoje skrzypiec w wykonaniu wszystkich wykonawców wieczoru była przykładem kameralnego muzykowania. Ten wieczór sprawił przyjemność słuchaczom, a członków Krakowskiej Młodej Filharmonii z pewnością wiele nauczył.

2 Komentarze

    • Przepraszam Panie Profesorze, nie sprawdziłam tego, co powiedziała mi osoba – wydawało mi się – bardziej ode mnie zorientowana w tej materii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*