PAMIĘCI KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO

W piątek 1 kwietnia w Filharmonii Krakowskiej koncert poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu. W programie Chaconne z Polskiego Requiem i Credo. Na estradzie zespoły Filharmonii: orkiestra, chór mieszany (przygotowanie Piotr Piwko) i chór chłopięcy (przygotowanie Lidia Matynian) oraz soliści: Iwona Hossa, Karolina Sikora, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski i Piotr Nowacki. Przy pulpicie dyrygenckim Rafał Janiak.
Ten wieczór raz jeszcze uświadomił obecnym jak ważna, jak angażująca odbiorców jest muzyka Krzysztofa Pendereckiego, ile emocji i ważnych myśli potrafił przekazać dźwiękiem. Jego wielkie muzyczne freski, takie jak Credo, mają olbrzymią siłę oddziaływania, bo nasycone są osobistą refleksją kompozytora.
Wczoraj pod batutą Rafała Janiaka muzyczny przekaz był bardzo wyraźny. W dzisiejszych, pełnych zawirowań czasach, deklaratywność Credo wskazywała nam punkt oparcia.
Poprzedzająca Credo Chaconna na smyczki była w interpretacji Rafała Janiaka prawdziwym lamentem oddającym dobrze nastrój słuchaczy osieroconych przez wielkiego twórcę.
Za tak wzruszający wieczór można tylko powiedzieć: dziękujemy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*