UTALENTOWANY NARYBEK

Fundacja Pro Musica Bona założona przez znanego pianistę i pedagoga prof. Stefana Wojtasa i jego córkę, skrzypaczkę Joannę Wojtas, od trzynastu lat opiekuje się utalentowaną młodzieżą muzyczną. Wczoraj w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego której dyrektorem od lat jest prof. Wojtas, wystąpili aktualni podopieczni Fundacji. To był koncert-maraton, choć każdy z występujących grał tylko jeden utwór, ale prezentowało się czternaścioro młodych solistów i dwa duety, więc potrzeba było czasu na tę prezentację. Także wśród towarzyszących solistom pianistów można było znaleźć byłych stypendystów Fundacji. Przeszło trzy godziny muzyki słuchacze spędzili jednak bardzo miło, przede wszystkim za sprawą samych stypendystów, ale też dzięki ciekawemu słowu Agnieszki Draus, wiceprezeski Fundacji, która przedstawiała poszczególnych młodych artystów. Dzięki temu mogliśmy ich poznać nie tylko ich talenty, ale i muzyczne upodobania (każdy sam decydował co zagra), oraz poglądy na samą muzykę, a także pozamuzyczne zainteresowania.
Wszyscy występujący zaprezentowali się jako ciekawe i mocno zarysowane już osobowości, chociaż rozpiętość ich wieku była duża. Najmłodsi stypendyści Fundacji to dwunasto- trzynastolatkowie. Najstarsi mają dwadzieścia trzy lata. Są wśród nich pianistki, pianiści i skrzypaczki, klarnecistki i śpiewaczka, gitarzystki i wiolonczelistka, saksofonistka i perkusiści. Wszyscy, bez wyjątku, ujmowali wrażliwością, dojrzałością muzyczną i radością jaka z nich emanowała. Mam nadzieję, że życie im tej radości obcowania z muzyką nie odbierze.
Takie koncerty pozwalają z ufnością patrzyć w przyszłość. Wskazują też, jak potrzebna jest działalność Fundacji ze wszech miar zasługującej na wsparcie. Szkoda tylko, że w internecie na pięknej skądinąd jej stronie nie znalazłam bieżących informacji, choćby właśnie o wczorajszym koncercie. Są natomiast na Facebooku wraz ze zdjęciami. Polecam!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*