WIECZÓR UKRAIŃSKI

Chorwacka wiolonczelistka Asja Valcić i austriacki akordeonista Klaus Paier od lat tworzą duet grający muzykę którą trudno ściśle zdefiniować. Łączą bowiem klasykę z improwizacją niosącą elementy jazzu i folku. Wiele w ich utworach inspiracji Astorem Piazzollą. Ich koncerty i płyty cieszą się dużym powodzeniem. Po repertuar chorwacko-austriackiego duetu sięgnął ukraiński duet: wiolonczelistka Anna Dyak i akordeonista Oleg Dyak. Wczoraj artyści wystąpili na koncercie w pięknie odrestaurowanej krypcie kościoła księży Pijarów. Tego typu repertuar chętnie przyjmowany jest przez słuchaczy, więc i wczoraj tłumnie zgromadzona publiczność nie szczędziła braw tym bardziej, że ukraińscy muzycy grali z dużą ekspresją.
Na szczyty artyzmu wzniósł się wczoraj znany dobrze krakowskiej publiczności gitarzysta Dmytro Holovenko występujący w drugiej części wieczoru. Każdy prezentowany przez niego utwór – od „Grand overture” Maura Gulianiego po Theloniousa Monka – był prawdziwą kreacją artystyczną. U Holovenki doskonałość warsztatu idzie w parze z głęboką wrażliwością, wydaje się że z każdym jego występem głębszą. Młody artysta (doktorant naszej Akademii Muzycznej) coraz bardziej staje się synonimem muzyki. Tylko tak dalej!
Ten ukraiński wieczór w ramach „Muzyki w Starym Krakowie” przygotował znany powszechnie ze swych muzyczno-organizatorskich poczynań mec. Stanisław Kłys.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*